0
loading...
FELCZYŃSKI
Jakość dzwięku

Dźwięk dzwonu jest jak
smak najlepszego wina

Dźwięk dzwonu może być porównany do smaku wina. Ton uderzeniowy dzwonu odzwierciedla pełnię bukietu wina; tony poboczne są nutami smaku i zapachu, których doświadcza degustujący już przy pierwszym łyku; muszą łączyć się w harmonii smaku i przywoływać pobudzające zmysły przyjemne doświadczenia. Rozdźwięk dzwonu, który trwa bardzo długo w przypadku dobrych dzwonów jest jak posmak wyśmienitego wina.

Te najlepsze stają się jeszcze lepsze z biegiem lat (...) Tak samo brzmienie dzwonu zmienia się z upływem czasu. Cząsteczki brązu wprawiane w ruch miliony razy, z upływem lat niemal idealnie krystalizują i wyważają strukturę dzwonu.

Na podst. Singing Bronze Luca Rombouts

 


Warning: Undefined variable $model in /home/users/rduch01/public_html/janfelczynski.com/wp-content/themes/html5blank-stable/page-jakosc-dzwieku.php on line 605

Warning: Attempt to read property "content" on null in /home/users/rduch01/public_html/janfelczynski.com/wp-content/themes/html5blank-stable/page-jakosc-dzwieku.php on line 605

Dlaczego dźwięk dzwonu jest tak ważny?

Dzwon to przede wszystkim instrument muzyczny - jeden z najbardzodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichiej skomplikowanych na świecie. Należy do grupy intrumentów perkusyjnych. Uderzenie w dzwon wytwarza dźwięk o ponad 50 tonach pobocznych, wśród których pięć najważniejszych definiuje jakość brzmienia dzwonu. Najważniejszym tonem pobocznym jest oktawa górna (ang. nominal). Jest to najniższy dźwięk (z głównych pięciu tonów pobocznych), który jest słyszalny jedynie w pierwszych 0,25 sekundy. Oktawa górna jest dla kampanologów głównym punktem odniesienia przy określaniu jakości dźwięku dzwonu. To ona determinuje ton uderzeniowy dzwonu.

Oktawa górna musi być dokładnie o oktawę niższa od kolejnego ważnego tonu pobocznego - prymy (ang. prime). Pryma (lub ton podstawowy) określa w znacznym stopniu brzmienie dzwonu tuż po 1/4 sekundy. Niektórzy kampanolodzy właśnie prymę określają jako najważniejszy ton poboczny determinujący charakter brzmienia dzwonu. Pryma musi tworzyć wspólnie z tercją oraz kwintą akord molowy - współbrzmienie trzech dźwięków zachowujące odpowiedni interwał harmoniczny.

Ostatni najważniejszy ton - oktawa dolna - odpowiada za rozdźwięk dzwonu. Oktawa Dolna (ang. hum), jest często określana jako swoiste "burczenie" dzwonu i podobnie jak oktawa górna ma bezpośrednie powiązanie z prymą i analogicznie musi być dokładnie o oktawę niższa od tonu podstawowego.

Scroll
or hold