Dźwięk dzwonu może być porównany do smaku wina. Ton uderzeniowy dzwonu odzwierciedla pełnię bukietu wina; tony poboczne są nutami smaku i zapachu, których doświadcza degustujący już przy pierwszym łyku; muszą łączyć się w harmonii smaku i przywoływać pobudzające zmysły przyjemne doświadczenia. Rozdźwięk dzwonu, który trwa bardzo długo w przypadku dobrych dzwonów jest jak posmak wyśmienitego wina.
Te najlepsze stają się jeszcze lepsze z biegiem lat (...) Tak samo brzmienie dzwonu zmienia się z upływem czasu. Cząsteczki brązu wprawiane w ruch miliony razy, z upływem lat niemal idealnie krystalizują i wyważają strukturę dzwonu.
Na podst. Singing Bronze Luca Rombouts
Dlatego też jako jedyni w regionie regularnie poddajemy się badaniom kampanologicznym, sprawdzając i udoskonalając jakość dźwięku naszych dzwonów. Jako jedyni certyfikujemy nasze dzwony i gwarantujemy ich jakość muzyczną.
Wszystkie dzwony stroimy według stroju limburskiego A1 = 440 Hz (strój wiedeński) lub możemy także przyjąć za podsawę strój limburski A1 = 435 Hz. Dostrojamy dzwony pod względem wszystkich pięciu najważniejszych tonów pobocznych: oktawy górnej, prymy, tercji, kwinty, oktawy dolnej.
Opracowaliśmy unikalny na skalę światową szablon (żebro) dzwonu, który obecnie jest stosowany we wszystkich dzwonach wytwarzanych w naszej ludwisarni - szablon królewski (Royal Bells). Dzięki zaawansowanym badaniom udało się stworzyć szablon, który w połączeniu z najlepszej jakości materiałem pozwala uzyskać dźwięk wysoce zharmonizowany, a przy tym zachowujący bardzo długi rozdźwięk. To jakość, która została wielokrotnie potwierdzona badaniami i opiniami niezależnych kampanologów. Szablon ten został po raz pierwszy użyty przy realizacji projektu dla Królewskiej Katedry na Wawelu w roku 2014.
Dzwon to przede wszystkim instrument muzyczny - jeden z najbardzodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichiej skomplikowanych na świecie. Należy do grupy intrumentów perkusyjnych. Uderzenie w dzwon wytwarza dźwięk o ponad 50 tonach pobocznych, wśród których pięć najważniejszych definiuje jakość brzmienia dzwonu. Najważniejszym tonem pobocznym jest oktawa górna (ang. nominal). Jest to najniższy dźwięk (z głównych pięciu tonów pobocznych), który jest słyszalny jedynie w pierwszych 0,25 sekundy. Oktawa górna jest dla kampanologów głównym punktem odniesienia przy określaniu jakości dźwięku dzwonu. To ona determinuje ton uderzeniowy dzwonu.
Oktawa górna musi być dokładnie o oktawę niższa od kolejnego ważnego tonu pobocznego - prymy (ang. prime). Pryma (lub ton podstawowy) określa w znacznym stopniu brzmienie dzwonu tuż po 1/4 sekundy. Niektórzy kampanolodzy właśnie prymę określają jako najważniejszy ton poboczny determinujący charakter brzmienia dzwonu. Pryma musi tworzyć wspólnie z tercją oraz kwintą akord molowy - współbrzmienie trzech dźwięków zachowujące odpowiedni interwał harmoniczny.
Ostatni najważniejszy ton - oktawa dolna - odpowiada za rozdźwięk dzwonu. Oktawa Dolna (ang. hum), jest często określana jako swoiste "burczenie" dzwonu i podobnie jak oktawa górna ma bezpośrednie powiązanie z prymą i analogicznie musi być dokładnie o oktawę niższa od tonu podstawowego.
Akustyka dzwonu jako intrumentu muzycznego jest więc niezwykle skomplikowanym zagadniodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskicheniem. Sztuka tworzenia dobrze zgranych dzwonów jest jedną z największych tajemnic każdego ludwisarza. Oprócz odpowiedniego żebra dzwonu innymi czynnikami, które przyczyniają się do uzyskania idealnej akustyki dzwonu są:
1) materiał z którego jest odlany dzwonu. Tylko idealne proporcje miedzi i cyny przyczyniają się do jakości dzwonu.
2) odpowiednia temperatura podczas odlewu. Tylko optymalna temperatura gwarantuje odpowiednie połączenie się cyny i miedzi.
3) szata graficzna dzwonu. Tylko najdelikatniejsze wizerunki i liternictwo stanowią podstawę perfekcyjnego dźwięku.
Sam proces wytwarzania się dźwięku w dzwonie, w tym poszczególnych alikwot (tonów pobocznych) jest niezwykle skomplikowany. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym w Polsce kompleksowym artykułem na temat akustyki dzwonu, rozchodzeniu się fal dźwiękowych, powstających drganiach, tonach pobocznych i ich wpływie na jakość dźwięku dzwonu.